Aqua Force LC

Holandsko podobne ako iné krajiny susediace s morom má pomerne dobre rozvinutý lodný priemysel. Výstavba a hlavne opravy lodí si ale častokrát vyžadujú použiť technológiu zvárania pod vodou. Touto problematikou sa zaoberá aj spoločnosť Certilas, výrobca prídavných zváracích materiálov CEWELD. Technológia zvárania pod vodou bola vyvinutá už v minulom storočí a doposiaľ používané elektródy sa vyznačovali tzv. suchým obalom prevažne pozostávajúcim zo zmesi SiO2, TiO2, MnO, CaO, Al2O3, FeO.

Naša elektróda CEWELD Aqua Force LC je prvá bázická elektróda založená na tzv. „hydrofóbnom piesku“, ktorý jej zaručuje maximálnu odolnosť voči vlhkosti. Vyššia zásaditosť napomáha znižovaniu obsahu kyslíka vo zvarovom kove a zlepšuje jeho ťažnosť a pevnosť. V porovnaní s klasickými elektródami má až o 70% znížený obsah uhlíka a vyznačuje sa vysokou stabilitou oblúka, pričom zvárač má pocit ako keby zváral v klasických podmienkach na dielni.

V septembri 2017 sme sa zúčastnili pracovného stretnutie v Certilase a spolu so zástupcami spoločností zaoberajúcich sa výrobou lodí sme si túto elektródu aj vyskúšali. Samozrejme že sme ju testovali pod vodou.

Ďalšie články z poradenstva